ČLÁNEK / ÚNOR 2021
Jak v si udržet zdravé tělo i mysl
Je to tady, nový rok 2021 začal a máme za sebou první měsíc. Co nám přinese a jaký bude, to si teď můžeme "jen" představovat a přát. Věřím, že většina z nás si přeje, abychom byli zdraví! I s ohledem na současnou situaci vidím, že hodnota zdraví v našich životech roste. Zdraví, to není jen absence nemoci, ale je to dynamická rovnováha v oblasti tělesné, duševní i sociální! Péčí o všechny tyto oblasti pak můžeme své zdraví aktivně podporovat.
Není třeba otočit svůj životní styl vzhůru nohama, není třeba nastoupit na razantní detoxikační program či extrémní fyzické cvičení, ale stačí po malých částech zkoušet a hledat, co nám vyhovuje a co bychom naopak potřebovali změnit. A tyto malé změny postupně zařazovat a vydržet u nich. Z pohledu čínské medicíny je zima období, kdy se energie v těle stahuje dovnitř. Je to také období, kdy je vhodné hodně odpočívat, chodit brzo spát a obracet pozornost hlavně dovnitř sebe sama. Už jste vyzkoušeli nějakou formu relaxace či meditace? Věnujete se jí pravidelně? Nasloucháte tomu, co vaše tělo potřebuje? Respektujete rytmus přírody? Nebo jedete na plné obrátky?
Doporučuji využít začátek roku (leden, únor) jako startovní čáru, jako čas, kdy se zamyslíte nad tím, co ve svém životě potřebujete a co chcete změnit. Pokud objevíte ANO, chci změnu (např. zhubnout/vytvarovat své tělo, nebo třeba změnit svou práci), tak se sebe sama ptejte (a několikrát dokola): Co konkrétně mi vadí (tuk na břiše, ochablý zadek)? Proč to chci jinak? Co konkrétně tou změnou získám, ale i ztratím? Co se v mém životě změní? A jak ten život pak bude vypadat? A chci tu změnu kvůli sobě nebo kvůli někomu/něčemu jinému? Zamyslete se i nad tím, Co vám ve změně brání a Co by vám pomohlo/co byste potřebovali proto ji zvládnout?
Buďte ve své představě konkrétní, napište si, jak poznáte, že už jste změnu zvládli. Je to salva otázek, na které nelze odpovědět hned teď, s těmito otázkami chce být. A proto začátek roku věnujte rozboru své situace čas! Jsou to odpovědi, bez kterých se nejde dlouhodobě posunout vpřed, protože až přijde krize, a vy to budete chtít vzdát, tak budete vědět, kam se máte pro podporu vrátit. Je to vlastně taková SWOT analýza změny, která vám dá širší souvislosti a pomůže se připravit. Možná zjistíte, že to sami nezvládnete. Možná si uvědomíte, že k tomu budete někoho potřebovat, a to je úplně v pořádku! Najděte si ho - kouče, stress terapeuta, psychologa, výživového poradce či osobního trenéra - prostě toho, koho cítíte, že chcete mít v tu křehkou dobu změny u sebe!
Také hledejte svoje zdroje "energie", které vám budou oporou při změně. Pro někoho to bude meditace, pro někoho pobyt venku, pro jiného třeba večerní koupel, čas s přáteli, obejmutí od partnera, nebo čas sám pro sebe. Naučte se tyto zdroje pravidelně užívat, být s nimi v kontaktu, a pak se začnou dít doslova zázraky.
Až toto všechno budete mít, až budete vědět co, jak, proč a s kým, tak ještě chvilku počkejte. Najděte si příjemnou pozici těla, zavřete oči a pojďte si představit, že už to všechno máte, že už máte "ten vytvarovaný zadek", a nechte tu představu projít každou buňkou vašeho těla. A pak ZAČNĚTE!
Pokud už teď víte, že chcete něco změnit, budeme rádi, když se s námi podělíte. Já za sebe vím, že chci změnit svůj svůj spánkový režim - chci začít chodit pravidelně spát i vstávat, nechci už být v chycena v pasti sociálního jet lagu. Téma spánku považujeme za velmi důležité, a proto se mu budeme v budoucnu více věnovat.
Důležitou součástí podpory zdraví je i strava, kterou jíme. Je to jedna ze zásadních životních ingrediencí, a dle mého na její kvalitě velmi záleží. To, jakou energii do svého těla vkládáme, odráží energii, s jakou může naše tělo fungovat. Proto pokud chcete udělat změnu ve svém životním stylu, chcete zhubnout, nabrat svalovou hmotu, či zlepšit fungování svého imunitního systému, doporučuji zamyslet se i nad tím, co a jak jíte. Jsou to skutečné potraviny? Jíte v klidu? Jíte bez stresu? Pijete dostatek tekutin v průběhu dne? Pokud nevíte, jak začít, kde vzít inspiraci a jak najít to, co vám vyhovuje, doporučuji nestresovat se, ale se nechat inspirovat třeba v bistru Helen. Můžete zde ochutnat jídla připravovaná ze skutečných potravin, můžete otestovat od každého stravovacího směru něco (low carb, bezlepkové, raw atd.) a uvidíte, v čem se budete cítit dobře! Objednejte si domů či do práce, oběd nebo svačinku. Vše vám připraví a dovezou až ke dveřím. V případě, že byste potřebovali individuální radu, můžete se obrátit i na mě. Formou osobní či online konzultace.
Tipy na potraviny a jídla, která je v tomto období vhodné zařadit:
- Dlouho vařená jídla, ideálně nejrůznější druhy vývarů (masových ale i zeleninových), a to klidně i na snídani. Teplá polévka vnitřně prohřeje celé tělo, a vy budete mít spoustu energie na dopolední aktivity. Ráno nemusíte se snídaní spěchat, počkejte si, až budete mít hlad. Poctivě připravované polévky jsou v nabídce Helen každodenní záležitostí, z vlastní zkušenosti je doporučuji. Mezi mé nejoblíbenější patří obložený vývar a sladkokyselá polévka z řepy. K zeleninové polévce pak doporučuji zařadit kváskový žitný chleba.
- V zimě může být ve stravě málo vitaminu C, proto nezapomínejte na kvašenou zeleninu, která ho obsahuje velké množství. Kvašená zelenina pomáhá správnému fungování mikrobiomu ve střevech, což je jedna ze základních podmínek pro podporu zdraví a prevenci nemocí! Kvašenou zeleninu si v Helen můžete dopřát k vybranému jídlu, nebo si ji můžete koupit ve skleničce i s sebou. Tým kuchařů tvoří nejrůznější kombinace těchto stále více oblíbených "kvašáků".
- Dopřejte si také dostatek luštěnin, můžete zkusit doma klíčené mungo fazole (je to rychlé, a doslova napěchované živinami). Nezapomínejte na pohanku, ovesné vločky a divokou rýži, mohou to být výborné základy pokrmů či přílohy.
Přeji vám do začátku roku 2021 hodně energie, kterou můžete hledat v kvalitním spánku, opravdovém jídle nebo pravidelném pohybu! Nikdo nevíme, co nás čeká, ale malými kroky se můžeme na to, co přijde, pořádně připravit. A kdo je připraven, není zaskočen! Nečekejte na zítřek, není lepšího dne, než dnes.
Mgr. Kateřina Gálová
průvodkyně životním stylem a fyzioterapeutka