clanky-ziju-dobre 

ŽIJU DOBŘE / BŘEZEN 2021

 Imunita z přírody

  

Snad každý z nás se v současné koronavirové situaci zamyslel nad svým zdravím a nad tím, jak přistupuje ke svému tělu. Za "normálního" života by se právě teď období chřipek, nachlazení a viróz chýlilo ke konci, momentálně je ale nejvyšší čas chránit své tělo a zdraví co nejvíce kvůli šířící se pandemii.

  

VITAMÍNY

Nutno podotknout, že každý svého štěstí strůjcem, a proto je třeba se o své tělo a své zdraví pravidelně starat. K péči o tělo patří nejen kvalitní strava, dostatek pohybu a spánku, ale i mnoho dalších "maličkostí", které se na našem zdraví mohou odrazit. Za jednu z drobností s velkým přesahem vnímám dostatečný přísun kvalitních vitamínů a minerálních látek v každodenním stravě. A to nejen během této, pro mě poněkud zvláštní, doby.

Musím přiznat, že já osobně se nijak nezaměřuji na specifické vitamíny, mamka mi odjakživa tloukla do hlavy, že musím jíst hodně ovoce a zeleniny, jinak budu  unavená. A i když účinek vitamínů není vidět okamžitě, věřím, že tělo se řídí spojením "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá" - tedy pokud mu dopřejeme to, co potřebuje a chováme se k němu s úctou, oplatí nám to. Proto jsem si vzala mamčinu radu k srdci a myslím na to, abych měla pravidelný přísun ovoce a zeleniny, a aby můj jídelníček byl co nejpestřejší. Vše totiž souvisí se vším.

Pojďme si ale společně představit ty vitamíny, které jsou pro toto přelomové období nejpotřebnější. Dozvíte se o jejich superschopnostech, a také o tom, kde můžete tyhle malé, ale velmi užitečné pomocníky najít.

CO JSOU TO VŮBEC VITAMÍNY?

Jedná se o nízkomolekulární sloučeniny, které patří mezi základní pilíře stravy. V organismu nemohou být slučovány v dostatečném množství, a proto je musíme získávat především ze stravy. Vitamíny plní v organismu řadu nezastupitelných rolí - podporují správné fungování imunitního systému, jsou významnou prevencí řady nemocí a v neposlední řadě dokonce zpomalují i projevy stárnutí.

JAK POSÍLIT IMUNITU PŘÍRODNÍ CESTOU?

O otužování a jeho benefitech jste si mohli přečíst v našem minulém článku. Když si k tomu přimyslíme ještě pořádnou dávku vitamínu A, C, D, a v neposlední řadě E, jsme zase o krok blíž k pevnému zdraví.

 

OSOBNÍ ZKUŠENOST Z MÉHO OKOLÍ
Já osobně se neotužuji, jsem příliš velký teplomil, za to naše kuchařka Iveta se do otužování pustila a pravidelně se "ochlazuje" už třetím měsícem! Ivety jsem se ptala, proč začala a jestli vnímá nějaký přínos.

 

Proč jsi s otužováním začala?
"Sama bych do toho asi nešla, ale díky mému kamarádovi a jeho "spoluotužilci", se kterými jsem u ledové vody stála, a kteří mě k činu hecovali, jsem tam nakonec vlezla. Sbírala jsem ze země všechnu odvahu, ale ve finále to bylo skvělé rozhodnutí. Ten pocit, když vylezete z ledové vody, ten je k nezaplacení. Adrenalin se rozproudí po celém těle."

 

Vnímáš nějaký přínos?
"Vždy po "koupačce" jsem měla pocit více energie a cítila jsem se lépe, hodně to pomáhá naučit se dýchat, je to přínosné pro zdraví, jedna ze šílených zábav s přáteli, taky zkouška v sama sebe co zvládnu. Když se nechodíme koupat s přáteli, dávám si doma ranní studenou sprchu, to mě vždycky nakopne energií a mám pak lepší den."

 

A jak často se otužuješ?
"Studenou sprchu doma aplikuju většinou obden ráno, zhruba dvě minuty. A do ledové vody s přáteli chodíme příležitostně. Záleží jak se dohodneme a jaké máme časové možnosti."

 

otuzovani-web-3
 
 
A co vy? Otužujete se? Nebo máte radši nohy v suchu a teple jako já? Podělte se s námi o zkušenosti!

 

Pokud vás článek zaujal, přidejte se do naší facebookové skupiny ŽIJU DOBŘEkde budeme podobné věci řešit a diskutovat o nich. Budeme se těšit na váš názor! :) 

HELENA MORÁVKOVÁ

 

 

Zpět