clanky-ziju-dobre 

ŽIJU DOBŘE / ZÁŘÍ 2021

Harmonie v životě

  

Celý měsíc září jsme se v Žiju dobře věnovali harmonii, co to pro nás znamená, jak ji v sobě objevit či jak poznat, a také, že už v harmonii nejsme. Dívali jsme se na toto téma pohledem psycholožky, výživové specialistky, lékaře, kreativní kuchařky, fyzioterapeutky, ale i pohledem kouče, zakladatelky našeho projektu, lektorky jógy, ptali jsme se i Vás.

 

Pro každého je harmonie něco jiného, ale její podstata je stejná a stejně důležitá. Harmonii je třeba vnímat, objevovat ji v sobě a dopřávat si ji na každodenní úrovni, protože pomáhá najít v našem vnitřním těle klid, střed a rovnováhu, ze které pak můžeme bezpečně vykračovat do života.

Věříme, že takové momenty můžeme během dne zažívat všichni. Jen je důležité si je zvědomit, chvilku s nimi uvnitř zůstat a možná tak trochu „zakonzervovat", abychom se k nim mohli zpětně vracet.

Harmonie_02

Zamysleli jsme se nad tím, kdy jsme si během září uvědomili svůj pocit harmonie, kdy jsme objevili, že cítíme klid a že se sytí naše energie. A jak to máte Vy?
Máte to podobně jako třeba Magda, která harmonii pociťuje po dni začínajícím kvalitním tréninkem a končícím dobrou večeří a skleničkou vína v příjemné společnosti?
Zuzka harmonii vnímá kdykoliv si ráno najde čas sama na sebe a zacvičí si jógu nebo jde s manželem do parku meditovat. Anebo taky když si večer sedne do gauče a už absolutně nic neřeší.
Pro Alžbětu je harmonická každá chvíle, která je užívaná na maximum. S někým, koho miluje, s vínem, které má ráda a s jídlem, které ji posadí na zadek. Naposledy třeba během dovolené v akčním offline světě.

Harmonie_03

Katka vnímá harmonii jako „místo", takovou tajemnou komnatu, kterou si nosí pořád s sebou. Je to místo v těle (přesně ji cítí okolo srdce a žaludku). Může se tam kdykoliv a kdekoliv obrátit, dokonce se tam může i schovat. Je to místo, ze kterého může čerpat energii pro každodenní bytí. Pro Katku je harmonie vlastně takový životadárný zdroj energie, který má určitě ve svém těle každý. Jen je třeba hledat způsoby a cesty, jak se k tomuto zdroji dostat. O svůj zdroj harmonie a energii pečuje, hýčká ho třeba ranním během, otužováním, večerním a ranním tulením se svými dětmi či hrabáním se v hlíně při péči o zahradu.

Mnozí z nás si ve většině situací spíše uvědomujeme něco, co nefunguje, co není podle našich představ, co se nám nelíbí, co nás někde bolí... A ta chvíle, kdy se cítíme dobře, při síle, bez bolesti, s dostatkem energie, ta může být opomenuta a brána jako samozřejmost. Pro mě je toto přesně ten moment, kdy považuji za velmi důležité se zastavit, uvědomit si to, procítit a „konzervovat" tu chvíli a vnitřní prožitek. V tu chvíli já osobně cítím harmonii uvnitř sebe (i když venku to může třeba všechno bláznit ). Tento měsíc jsem to cítila při každém ponoru do ochlazující se vody Poděbrad, při pohledu na zabarvující se listí a při každém dozvuku mého milovaného léta. Ve chvílích, kdy jsem se na okamžik zastavila, nechala na sebe působit skrze smysly vše, co bylo kolem a dovolila jsem si to na chvíli plně prožít.

Joga02

A protože harmonie je pro nás úzce spjatá s objevováním vnitřní energie, budeme se tomuto tématu věnovat celý následující měsíc. Těšíme se na Vás na přednášce, na workshopu a dalších společných akcích v offline či online světě.

 

Pokud vás článek zaujal, přidejte se do naší facebookové skupiny ŽIJU DOBŘEkde budeme podobné věci řešit a diskutovat o nich. Budeme se těšit na váš názor! :) 

Katka a Lenka

 

Zpět