clanky-ziju-dobre 

ŽIJU DOBŘE / BŘEZEN 2021

 Hurá, JARO je tu! Je potřeba se zbavit toxinů?

  

Roční cyklus se opět posunul. Zima pomaličku slábne a první doteky teplého jarního sluníčka už nás pohladily po tváři. Venku zpívají ptáci a první jarní květiny se objevují v trávě. Příroda se probouzí ze zimního spánku a všude kolem nás je vidět a cítit velký příval energie. Příroda si v zimě odpočinula, načerpala sílu a teď může plnou silou udeřit, znovu se narodit. A jak to máme my? Jak to máte vy? Nabrali jste přes zimu sílu? Načerpali jste energie do zásoby? A nebo ne?

  

Brzké jaro je období roku, kdy mnoho lidí cítí nedostatek energie – říká se tomu jarní únava. Ta může být důsledkem mnoha věcí, jako je např. nedostatek slunečního svitu (málo vitaminu D), nedostatek přirozeného pohybu a pobytu venku, příliš modrého světla (z monitorů a LED osvětlení) během dlouhých zimních večerů, nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce (zdroj vitamínů a minerálních látek), smog či třeba dlouhodobý stres nebo nedostatek spánku.

CO S JARNÍ ÚNAVOU, JE TŘEBA DETOXIKACE ORGANISMU?

Já sama nejsem příznivcem těchto jarních detoxů prostřednictvím nejrůznějších doplňků stravy, protože si myslím, že je potřeba o přirozené detoxikační cesty našeho organismu, pečovat dlouhodobě. Prevence je to zásadní pro podporu našeho zdraví. Pokud se teď cítíte unavení a vyčerpání, zkuste se zamyslet nad celým svým životním stylem – nad spánkem, jídlem, pitím alkoholu, kouřením, stresem, pohybem, vztahy, prací atd. A tam hledejte příčinu, protože pokud ji najdete, pak ji můžete odstranit či vyřešit. Stačí začít dělat opravdu malé kroky, postupně. A začnou se dít velké věci! Ale pokud se vám tu „svou" příčinu nepodaří najít a do toho se bezhlavě vrhnete do nějaké jarní detoxikace, která nebude nastavena přímo pro Vás "na míru", můžete si naopak více ublížit, než pomoci! Jeden příklad za všechny - pokud si myslíte, že tím, že budete 3 týdny pít jen zeleninové šťávy (a jinak nebudete nic jíst, a ve svém životním stylu nic neupravíte) a že tím z těla dostanete všechny „prohřešky", tak se mýlíte. Za 3 týdny si zpomalíte bazální metabolismus a zbavíte tělo vody. Určitě se vám podaří zhubnout i nějaký ten tuk, ale jen co začnete zase jíst normálně, naberete (většinou) vše zase zpátky.

CO JE TO PŘIROZENÁ DETOXIKACE?

Náš organismus má 24 hodin denně dostupných několik vysoce účinných mechanismů, které pomáhají eliminovat „toxiny", se kterými se v průběhu života přirozeně potkáváme (např. z ovzduší, ze stravy, z kosmetiky atd.), nebo které se přirozeně tvoří v našem organismu. Mezi orgány, které nám s přirozenou detoxikací pomáhají, patří například:

Játra – vyhněte se trans-nenasyceným tukům, ztuženým a přepáleným tukům a vysoce průmyslově zpracovaným potravinám. A omezte alkohol.
Ledviny – myslete na dostatečný přísun vody v průběhu celého dne.
●Lymfatický systém – dopřejte si lymfatickou masáž, noste nestahující oblečení ( ponožky, spodní prádlo), vyzkoušejte cévní gymnastiku a choďte po schodech.
Kůže – věnujte pozornost kosmetice, jakou používáte - vyzkoušejte přírodní kosmetiku a netoxické prací prostředky.
Střevo – do stravy zařaďte dostatek vlákniny, probiotik a prebiotik. Omezte množství jednoduchého cukru ve stravě a zaměřte se na množství stresu ve svém životě.
Plíce – dopřejte si pobyt na čerstvém vzduchu, doma dostatečně větrejte a cvičte dechová cvičení (jóga).

O tyto orgány je vhodné se dlouhodobě starat, a to celý rok, ne jen teď na jaře. Na stranu druhou, pokud víte, že váš životní styl by potřeboval změnu, že se ke svému tělu nechováte zrovna nejlépe, a že se ve svém těle necítíte dobře, tak právě jaro může být ideálním začátkem pro tuto změnu. Naše tělo může mít sílu znovuzrodit se, stejně jako to má příroda. Ale chce to začít postupně, smysluplně a hlavně komplexně, aby se tato změna mohla stát přirozenou součástí vaše života a nebyla jen krátkým časovým úsekem.

 

 

 

Tipy, jak na jaře podpořit správné fungování organismu:

1. Pravidelná pohybová aktivita, ideálně venku na čerstvém vzduchu, alespoň 60 minut každý den – procházky, práce na zahradě, ale i sportovní aktivity (alespoň 3x týdně).
2. Úprava stravovacího režimu - není třeba doplňků stravy, stačí se podívat na to, co jíte. Je tam dostatek čerstvé zeleniny (na brzkém jaře ideálně klíčky a microgreens) a ovoce, dostatek kvalitních rostlinných olejů, luštěnin, vajec a celozrnných obilovin? Naopak zkuste omezit vysoce průmyslově zpracované produkty a polotovary, bílé a sladké pečivo, sladkosti a slané pochutiny.
3. Dostatečný pitný režim – pijte čistou, ideálně vlažnou, vodu. Vyřaďte veškeré slazené energetické nápoje. Ptáte se, kolik toho vypít? To určíte nejlépe podle barvy moči.
4. Omezte své „zlozvyky", jako je alkohol, cigarety, ale i nadmíra kávy (maximálně 3 šálky kvalitní kávy za den).
5. Pečujte o kvalitu a délku svého spánku – choďte každý den spát ve stejnou dobu a dopřejte si potřebnou délku spánku (nejméně 7 hodin)! A 90 minut před spaním se vyhněte modrému světlu.
6. Protahovací a dechová cvičení – pokud se začnete více hýbat, je třeba se i pravidelně protahovat. Nezapomínejte i na dechová cvičení (z jógy), která pomáhají vitalizaci celého těla.
7. Vyzkoušejte otužování – nemusíte hned skákat do studeného rybníka, ale zkuste si ráno osprchovat lýtka studenější vodou. Večer před spaním si pořádně vyvětrejte a snižte teplotu ve spací místnosti.

 

IMG_0287 

 

SUPER TIP PRO PODPORU ZDRAVÍ - KRÁTKODOBÝ PŮST
Zkuste do svého stravovacího režimu pravidelně zařazovat 24 hodin bez jídla! Někomu bude vyhovovat 1x za měsíc, jinému třeba 1x za týden. Smyslem těchto jednodenních půstů je, i z pohledu západní medicíny, odlehčit trávicímu traktu a dopřát mu čas na regenerační procesy. Jednodenní půst je z hlediska zpomalení bazálního metabolismu (který hrozí z dlouhodobých půstů) zcela bezpečný! Když jeden den nebudete jíst, nebude vaše tělo strádat. Je ale důležité dělat to dobrovolně a bez nátlaku!


A jak to máte vy? Držíte na jaře nějakou očistu? Pokud ano, tak proč, a jaké máte výsledky? Máte nějaký plán na toto jaro, co byste chtěli ve svém životním stylu změnit? Já za sebe bych chtěla začít pravidelně zařazovat krátkodobé půsty, a to vždy 2x do měsíce – na nov a na úplněk.

Jak zmizí sníh, tak se těším na první jarní bylinky – kopřivu, medvědí česnek a petrklíče, které mohou dodat tělu spoustu cenných vitaminů a minerálních látek. Ale o tom zase příště.

Pokud vás článek zaujal, přidejte se do naší facebookové skupiny ŽIJU DOBŘEkde budeme podobné věci řešit a diskutovat o nich. Budeme se těšit na váš názor! :) 

Mgr. Kateřina Gálová

 

 

Zpět