clanky-ziju-dobre 

ŽIJU DOBŘE / LISTOPAD 2021

Laskavosti není nikdy dosti

  

Každý náš den může být plný laskavostí. Těch drobných, zdánlivě obyčejných věcí, které většinou ty, kteří je věnují, nic moc nestojí. Obdarovaným ale mohou změnit (nejen) den. Je jen na nás, zda si jich budeme všímat nebo je přehlédneme. Zda je budeme hledat u druhých lidí ve věnovaných maličkostech, v úsměvech, v automatismech, a nebo třeba v přírodě, v jejích krásách a (ne)dokonalostech.

 

Někdy se domníváme, že nemáme dostatek času a peněz, a tak druhým nemůžeme pomoci. Ale to, co nás nic moc nestojí, jsou drobné projevy laskavosti v každodenním životě. Obyčejné věci s neobyčejným dosahem.

„Více než chytrost potřebujeme vlídnost a laskavost." Charlie Chaplin

IMG_4119

Cítím, že teď víc než kdy jindy, je toto téma velmi aktuální. Laskavost nemusí být jen to, že něco konám. Naopak. Nemusím občas dělat vůbec nic, jen být a přijímat druhého. V těchto dnech je pro mě člověk laskavý už jen tím, že respektuje rozhodnutí druhého člověka. Jen ho přijímá. Nevyjadřuje se, nekárá, nenutí. Prostě přijímá svobodné rozhodnutí každého z nás. V tomto já nyní spatřuji největší laskavost. A také nyní spatřuji to, že u mnohých chybí. Netkví totiž v argumentech a v boji. Ale v přijetí, v klidu. Celkově jsou pro mě projevy laskavosti více o klidu, o tichu a spočinutí, uvolnění se. Sílu laskavosti nevnímám v její hlasitosti a razanci. Ale v té jemnosti, křehkosti a téměř neviditelnosti, která ale může mít velký dopad.

zima

Když jedu unavená z práce a těším se domů, stojím v koloně, stejně pouštím na každém přechodu několik lidí. Vážně už se vidím doma, ale ještě teda počkám až přejde ten starý pán...a on se najednou uprostřed přechodu zastaví a smekne klobouk jako díky? V tu chvíli se musím jen usmát a poděkovat. Já jemu. Za tu laskavost, kterou mě obdaroval. A den mi zase tak nějak rázem dává větší smysl.
V koloběhu každodenních starostí a radostí, smutků a veselí, je pro mě drobná laskavost ta nejsmysluplnější věc. Prostě jen tak. Protože - PROČ NE?

Některé studie uvádějí, že projevy laskavosti mohou pomoci lidem redukovat stres, a to tvorbou serotoninu a oxytocinu, látek, které mají za následek zlepšení nálady, pocity důvěry, spokojenosti a celkově ovlivňují náš pohled na svět. Můžeme tomu věřit či ne, ale co většina laskavostí opravdu umí, je vykouzlit úsměv na rtech. A ten léčivý rozhodně je.

Pamatujme ale hlavně i na sebe a na to, zda jsme dostatečně laskaví sami k sobě. Ke svému tělu. K tomu, co umí a kde to ještě zvládá. K tomu, co potřebuje. K tomu, co mu chybí. Prokazujme si laskavost a věnujme se tomu, v čem nám je dobře a kde se cítíme v bezpečí. Dopřát laskavost sám sobě je ten nejlepší začátek.

V listopadu jsme měli možnost slavit Mezinárodní den laskavosti, a to 13.11. Já doufám, že laskavostí je a bude protkán každý váš následující den. Ať už tím, že nějakého laskavého člověka potkáte, a nebo laskavost někomu věnujete.
Mějme na paměti, co říká Meik Wiking (ředitel Institutu na výzkum štěstí v Dánsku a autor bestsellerů Hygge a Lykke)

„Laskavost je investice do spokojenosti"

Tak pojďme investovat! Do sebe i do druhých.
A to říkám já, Lenka Minářová - neponaučitelná hledačka laskavosti v každém z nás. :)

skupinove-foto_prednaska

 

Pokud vás článek zaujal, přidejte se do naší facebookové skupiny ŽIJU DOBŘEkde budeme podobné věci řešit a diskutovat o nich. Budeme se těšit na váš názor! :) 

Co nabízíme členům skupiny Žiju dobře?

  • Přátelskou komunitu v online prostoru
  • Články od odborníků z oblasti výživy, pohybu a psychologie
  • Recepty
  • Přednášky a workshopy za zvýhodněné ceny
  • Ukázky pohybových aktivit zdarma
  • Jedinečné besedy zdarma
  • Akční nabídky z bistra Helen

 

 

Zpět