clanky-ziju-dobre 

ŽIJU DOBŘE / LEDEN 2022

Svoboda

  

„Svoboda spočívá v odvaze..."
Robert Lee Frost americký básník

 

Začal nám nový rok, rok plný dvojek, rok, který stojí na svém začátku a my zatím nevíme, co nám přinese, jaký bude. Nechme se překvapit a pojďme ho zkusit prožít, den za dnem a buďme odvážní dělat věci, tak jak cítíme. Pojďme vidět mosty, tam kde druzí vidí jen díry. Pojďme hledat to, co nás naplňuje, co nám dodává energii, co nám pomáhá být teď a tady. A to přesně budeme zkoumat i následující rok v rámci skupiny Žiju dobře, budeme objevovat nová témata, které s vámi budeme sdílet a rozvíjet. Už je to rok, co jsme svůj sen o propojování lidí s podobnými životními přesvědčeními vyslali do světa. Rok, co funguje komunita lidí Žiju dobře, jak ve virtuálním, tak off-line světě. Už rok pro vás každý měsíc připravujeme články, přednášky, besedy či workshopy s nejrůznějšími lidmi s cílem rozšířit své obzory, obohatit své vědomosti a vytvořit nové propojení. Děkujeme za vaši přízeň, ať už ve virtuálním či skutečném světě. Moc se těšíme, že i tento rok se s vámi budeme moci setkávat, hlavně osobně!

V rámci měsíce ledna jsme se rozhodli prozkoumat téma SVOBODY, protože vnímáme, že svoboda je pro nás velmi důležitá životní hodnota. Spolu s hodnotou zdraví, lásky a respektu k druhým a k přírodě tvoří absolutní základ našeho životního přesvědčení. Co pro vás znamená svoboda? Vnímáte ji jako důležitou? Pro mě osobně svoboda znamená žít bez tlaku, bez „bychů" (měla bych jíst zdravě, měla bych sportovat, měla bych meditovat... ) v souladu s cyklem přírody. Ptala jsem se i ostatních zakládajících členů Žiju dobře. Zuzka říká, že pro ni svoboda znamená to, že: „si můžu dát s manželem skleničku šampaňského v neděli dopoledne, když si dáváme „francouzský brunch". Je to pro mě uvědomění si, že je jen na mě, jestli si zvolím cestu do práce rychle přes náměstí, nebo pomalu parkem. Svoboda je pro mě možnost naložit se do vany a poslouchat přes Spotify meditační hudbu. To že si ráno sama sobě dovolím věnovat čas józe. Svoboda je pro mě zkrátka to, že si můžu na začátku dne říct, co budu dělat a jaké mám možnosti. Je to pro mě úzce spojené s vděčností, když si uvědomím, jak nic z toho není samozřejmé. Popravdě jsem si vloni uvědomila, když mi byla svoboda odejmuta tím kam všude nemohu, kolik možností svobody vlastně mám. Albi dodává, že i pro ni svoboda znamená, že: „můžu dělat to, co mě baví a nebýt omezovaná rozhodnutím ostatních. Svoboda znamená mít vlasy v drdolu, na sobě mít volné triko a tepláky, nemít podprsenku a dát si víno klidně už k obědu". Helena vidí svobodu ve: „vlastní zodpovědnost za sebe a své skutky. Sama vím, co je pro mě dobře a co ne." Lenka vnímá svobodu jako: „možnost se rozhodnout jaký postoj zaujmu. Je to život samotný. Je to velké vzrušení a zároveň klid." Budu moc ráda, když se s námi podělíte o vaše vnímání svobody, co pro vás znamená?

svoboda_05

Existuje na světě místo či činnost, kde se cítíte být absolutně svobodní? Z naše interního týmu zní ANO, jak je to u vás?

 • Svobodná se cítím v přírodě. Objevila jsem v sobě divoŽENkU a je mi nejlíp na naší terásce u lesa bez internetu.
 • Svobodná se cítím nejvíce kdekoliv, kde si dovolím být jen sama se sebou. I kdyby to mělo být na schodech kašny na náměstí s kávou v ruce.
 • Absolutně svobodná se cítím, když ráno běžím po čerstvě napadaném sněhu, kdy vnímám jen křupání sněhu. Všude kolem je klid a ticho.
 • Když dokážu přijímat život takový jaký je, bez omezení a překážek ve své mysli.
 • Nejvíce svobodu vnímám přesně ve chvíli, kdy mám nějaké omezení nebo zákaz zvenčí. Kdy jediné, co mohu změnit jsou mé myšlenky. Pak si nejvíce cením oné možnosti se sama rozhodnout jaký postoj zvolím a zdá se stále uvnitř budu cítit svobodná.

Téma svobody je velmi široké a určitě se nedá shrnout do pár slov, proto se i v rámci připravovaných akcí (Na kus řeči, interaktivní beseda, workshop i ukázková lekce) budeme svobodou zabývat, budeme hledat její podoby. Těšíme se, že se k nám připojíte i v off-line světě

voda_svoboda

Co nás konkrétně v lednu čeká?

Máme rádi oslavy, rádi se setkáváme osobně, a proto vás srdečně zveme na oslavu 1. roku Žiju dobře, na besedu se zakládajícími členy Helenou Morávkou, Zuzanou Česákovou-Hubáčkovou, Magdou Tomečkovou, Lenkou Minářovou, Alžbětou Eichlerovou a Kateřinou Gálovou. Pojďte se s námi poohlédnout za tím, co nám minulý rok přinesl, pojďte se podívat na to, co pro vás připravujeme. Pojďte nás omrknout v reálném světě. Čeká vás občerstvení od naší kreativní kuchařky Magdy a jsem zvědavá, zda bude i dort. :) Setkáme se 11. ledna v 17:00 v Art studiu v Galerii Šantovka.

PHOTO-2022-01-11-16-00-24

Na téma svobody, nejen v jídle, ale i v životě, si budeme povídat se specialistkou na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimákovou, která k nám přijede ve čtvrtek 20. ledna 16:30 – 18:30. Besedou s Margit. Besedou vás provede Mgr. Kateřina Gálová (průvodkyně životním stylem a spolu-zakladatelka projektu Žiju dobře), téma interaktivní besedy zní: Jak se svobodně nají(s)t? V rámci besedy bude dostatek prostoru pro vaše dotazy, protože se potkáme v malé skupině max. 25 osob. Můžete se těšit i na zdravé občerstvení z Bistro Helen a příjemné prostředí Helen Soul.

A protože Margit vydala v listopadu svou novou knihu, s názvem Osobní receptář pro zdraví a pohodu, bude na tuto besedu navazovat i autogramiáda (15.30 – 16.15, 18.45 – 19.45), která proběhne v prostorách bistra Helen. Přijďte si nechat podepsat svou knihu.

akce_soul_slimakova_web

Zkoušíte rádi nové věci? Pojďte se naučit naše nejoblíbenější pomazánky, pojďte s námi nahlédnout do našich receptů, triků a vychytávek. Pojďte se přesvědčit, že pomazánky mohou chutnat i jinak, než si pomatujeme ze školky či z internátní jídelny. Na čtvrtek 27. ledna od 17.00 jsme si pro vás připravili praktický workshop na téma: Jak na pomazánky. Buďte králem či královnou večírků, připravte svým hostům pomazánky, kterým neodolají. Workshopem vás provede ostřílené duo Magda léna (kreativní kuchařka) a Kateřina (odbornice na výživu a zdravé stravování). Kapacita workshopu je limitována, proto je nutná rezervace předem.

pomazanky_A4_WEB

A na závěr měsíce pro vás máme ukázkovou lekci YIN JOGY pod odborným vedením Terezy Gorniokové. V pátek 28. 1. od 18.00 do 19.15, v YoFyz Olomouc (Masarykova třída 822/44). Yin jóga je klidnější typ jógy, který se zaměřuje na uvolnění svalů a napětí v těle. Je vhodná pro všechny, kteří se potřebují zastavit, prodýchat se a odpočinout si. Pojďte zažít svobodu v pohybu, pro členy Žiju dobře je ukázková lekce ZDARMA, jen je nutné se předem přihlásit.

joga_A4 WEB

Celým měsícem lednem nás bude provázet výzva DÝCHEJ NOSEM, už jste vyzkoušeli? Nebo to pro vás není výzva, protože tak dýcháte normálně? K tématu dechu se v průběhu měsíce vrátíme v samostatném článku či rozhovoru, protože to, jak dýcháme, ale i jak často a jak usilovně může velmi ovlivňovat naše zdraví, a i úroveň stresu v našem organismu.

 Za celý tým Žiju dobře, vám přejeme do nadcházejícího roku:

 • „Aby všichni mohli najít své štěstí, mít svou lásku, ve zdraví zvládnout vše, co si přejí a hlavně - obklopit se těmi správnými lidmi, kterým v těle koluje trochu serendipity."
 • „Abychom se navzájem inspirovali a motivovali. Je na světě tolik možností a informací, které mohou obohatit naše životy."
 • „Svobodu, lásku, laskavost a zdraví."
 • „Aby vás život bavil. Abyste dělali, co máte rádi. Jděte za svými sny."
 • „Mnoho zdraví a aby došli k uvědomění si, že celý život mají ve svých rukách a můžou ho směřovat tam, kam chtějí."
 • „Co nejvíce momentů, kdy uvnitř pocítí ten klid, radost a zároveň vzrušení, které s sebou Svoboda přináší. Ať se venku děje cokoliv. Naše mysl naštěstí stále může zůstávat svobodná. 

Za celý tým Žiju dobře
Kateřina

k_galova

Pokud vás článek zaujal, přidejte se do naší facebookové skupiny ŽIJU DOBŘEkde budeme podobné věci řešit a diskutovat o nich. Budeme se těšit na váš názor! :) 

Co nabízíme členům skupiny Žiju dobře?

 • Přátelskou komunitu v online prostoru
 • Články od odborníků z oblasti výživy, pohybu a psychologie
 • Recepty
 • Přednášky a workshopy za zvýhodněné ceny
 • Ukázky pohybových aktivit zdarma
 • Jedinečné besedy zdarma
 • Akční nabídky z bistra Helen

 

 

Zpět