clanky-ziju-dobre 

ŽIJU DOBŘE / BŘEZEN 2022

Vědomí a vědomý život

  

Pojem vědomí můžeme prozkoumávat z mnoha směrů. Jednoduše řečeno je to schopnost uvědomovat si sebe sama, svoje okolí i svoje vnitřní pohnutky a prožívání. Zároveň i uvědomování si svých reakcí na vnitřní a vnější podněty. Je to schopnost správně interpretovat vlastní prožitky, uvědomovat si vlastní emoce a motivy k našemu chování.

Vědomí můžeme popsat také jako uvědomění si toho, co jsem opravdu já, co dělám v souladu se sebou a co je převzaté, kde a v čem se cítím „doma", kde jsem svobodný.

S vědomím se můžeme potkat, když nahlédneme za úroveň naší mysli, když si představíme, že něco cítíme, že si o tom následně něco myslíme a najednou se ponoříme ještě hlouběji.

„Jakmile začnete svou mysl pozorovat, aktivujete vyšší úroveň vědomí. Začnete si uvědomovat, že za hranicemi myšlení je nesmírná sféra inteligence a že myšlení je jen nepatrným aspektem této inteligence. Také si uvědomíte, že z této sféry pochází všechno skutečně důležité – krása, láska, tvořivost, radost a vnitřní klid. A začnete se probouzet." Eckhart Tolle 

Jak se napojit na naše vědomí? Jak žít vědomý život?

Vědomý život předpokládá velkou míru všímavosti a uvědomování si toho, co se děje ve mně a v mém okolí. Napojení se na vlastní tělo (a tedy i na okolí) a na vztah mého prožívání s okolním světem. Uvědomění si, co je pro mě dobré, kde, s kým a v jakých situacích se cítím dobře, kde je moje bezpečí.

Vědomý život s sebou nese také i velkou míru zodpovědnosti za svá rozhodnutí, za svůj život, za svoje zdraví. Je to rozhodnutí, že mohu z velké části ovlivnit, co se kolem mě děje nebo k tomu minimálně mohu zaujmout svůj vlastní postoj.

Žít vědomě neznamená mít vše vyřešené, mít na všechno odpověď nebo být vždy stoprocentně v harmonii, být vždy zdravý a vždy uvědomělý ve svém chování. Vědomý život také může být krátkodobě protkaný řešením, dramatem, nemocí, utržením se na svoje děti, zanadáváním si na šéfa. Ale ruku v ruce s tím je naplněný zastávkami, momenty, při kterých se v takových situacích (respektive chvilku po nich) nacítíme na sebe sama, zamyslíme nad tím, co děláme, vyhodnotíme možnosti a možná lehce zpochybníme výplody své vlastní mysli. „Reaguji opravdu tak jak chci? Je mi v tom dobře?" A s jemností a laskavostí k sobě si řekneme „a co když... co když to může být i jinak?" A tímto samotným postojem otevřeme dveře pro jiné pohledy, svobodnější přístupy a možná i vědomější způsoby našeho života.

Vědomí může ovlivnit veškeré složky našeho života.

Vědomý dech, vědomé stravování, vědomé chování, vědomý pohyb, vědomé milování... Ať už je to cokoliv, má to jednoho jmenovatele – vědomí, tedy stav, kdy jsem si vědoma toho, že se to děje, věnuji tomu pozornost a všímám si, že to je.

V Žiju dobře se vědomým způsobem života snažíme věnovat neustále a v měsíci březnu tomu nebude jinak.

S MUDr. Katarínou Moravcovou z kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace se podíváme na 4 pilíře vedoucí k pevnějšímu zdraví. Na přednášce se dozvíme Co všechno ovlivňuje naše zdraví? A jak o něj můžeme pečovat?

 

Jaké je to opustit od řešení běžného dne a dát volný průchod kreativitě si můžeme vyzkoušet při workshopu Kresby mandal na hedvábí. Díky malování těchto tvarů se také můžeme dostat mnohem blíže sami k sobě a k uvědomění si mnoha nových informací o vlastních prožitcích.

 

Co všechno může přinést (a mnohdy i odnést) terapie tmou a jaké úrovně vědomí aktivuje si povíme na besedě s psycholožkou Lenkou Minářovou, která stejně jako její hosté sama na vlastní kůži vyzkoušela pobyt ve tmě. Tato forma terapie je v posledních letech stále více oblíbená. Přijďte se zeptat, vyslechnout si zážitky a nechat se inspirovat.

 

I v tomto měsíci pokračujeme v sérii našich velmi úspěšných workshopů. Vědomý způsob stravování si můžeme doplnit o znalosti přípravy pokrmů z fermentovaných potravin, kterými nás obohatí naše kreativní kuchařka Magda a expertka na výživu a zdravý životní styl Katka. Nakvašeno už máme z minulého měsíce, tak nyní se dozvíme jaké dobroty si z toho můžeme uvařit. A pro velký úspěch opakujeme i workshop přípravy pomazánek. Dámy nás opět naučí, jak můžeme z „obyčejného" chleba udělat luxusní pochoutku plnou zdraví a chuti.

 

Chybět nebude ani pravidelná sportovní aktivita, tentokrát si zaskáčeme na trampolínkách. Jako děti jsme to milovali a možná že mnozí z nás milujeme stále, jen si to neuvědomujeme! Pojďte na to s námi přijít, těšíme na na Mirku Zifčákovou a Club Koruna Olomouc!

 

Vědomý život je cesta. Cesta za poznáním. Sebe sama, svých vzorců, postojů a reakcí.

Vědomý postoj k životu znamená uvědomit si, kde jedeme na autopilota a kdy jsme naopak svobodní ve svých rozhodnutí. Každý z nás máme mnoho vzorců převzatých od svých rodičů (většinou to jsou přesně ty, které nás na nich štvou nejvíce – ty většinou děláme my sami), mnohé z nich nám komplikují život. Je dobré se zastavit se, poodstoupit od situace a nahlédnout na své chování a prožívání, automatické reakce a zjistit, zda jsou opravdu „naše", zda s nimi souzníme.

Buďte, zejména v těchto dnech, bdělí a vědomě přijímejte informace o tom, co se děje. V úctě k našemu psychickému bezpečí si pečlivě vybírejte čas, prostředí a hlavně zdroje informací, které budete přijímat. Buďte laskaví ke svému prožívání a prožívání lidí kolem.

V bdělosti a v úctě

Lenka a tým Žiju dobře.

Na náš kompletní únorový a březnový program se můžete podívat ZDE. 

Pokud vás článek zaujal, přidejte se do naší facebookové skupiny ŽIJU DOBŘEkde budeme podobné věci řešit a diskutovat o nich. Budeme se těšit na váš názor! :) 

Co nabízíme členům skupiny Žiju dobře?

  • Přátelskou komunitu v online prostoru
  • Články od odborníků z oblasti výživy, pohybu a psychologie
  • Recepty
  • Přednášky a workshopy za zvýhodněné ceny
  • Ukázky pohybových aktivit zdarma
  • Jedinečné besedy zdarma
  • Akční nabídky z bistra Helen

Zpět